, Ako vyčistiť matrac a koberec od nelichotivých škvŕn

Ako vyčistiť matrac a koberec od nelichotivých škvŕn

Všeobecne je dobré vedieť, že než začnete škvrnu odstraňovať, mala by byť suchá, aby sa ďalej nerozširovala. K tomu vám pomôže soľ, ktorú môžete nasypať na fľak. Síce ho nevyčistí, ale zamedzí tomu, aby škvrna ďalej nasakovala do vlákna matracov či kobercov.

Škrvny na matracoch a kobercoch nie sú zrovna príjemnou záležitosťou. Nájdete ich však takmer v každej domácnosti.

Ako sa zbaviť škvŕn na matraci

Je úplne jedno, či doma máte matrac 160×200 cm, tvrdý typ s pružinami, vysoký alebo ortopedický matrac. Občas naň niečo vylejete, sú na ňom zaschnuté škvrny, vlasy alebo chlpy od vášho domáceho zvieratka.

Náš tip: Ak hľadáte nový kvalitný matrac, pozrite na vyhľadávač nábytku a interiérových doplnkov BIANO. Prehľadné filtrovanie vám uľahčí hľadanie toho, čo presne chcete mať doma.

, Ako vyčistiť matrac a koberec od nelichotivých škvŕn

Autor fotky: Castorly Stock na Pexels

Matrace často vyzerajú čisté, ale opak môže byť pravdou. Raz za čas by ste im mali dopriať hĺbkové kvalitné čistenie od profesionálov. Zbavite sa tak roztočov a baktérii, ktoré teplé a vlhké jednoducho milujú.

A ako si poradiť s jednotlivými fľakmi na matracoch?

Matrac od moču

Škvrny moču na matraci nie sú žiadnym prekvapením a ani hanbou. Na ich čistenie budete potrebovať:

  • 240 ml 3% peroxidu vodíka

  • 45 g jedlej sódy

  • 1 kvapku tekutého mydla

  • nádobu s rozprašovačom

Stačí, ak roztok nastriekate na fľak a necháte pár minút pôsobiť. Nakoniec matrac vysajte.

Matrac od krvi

Krv na matraci je potrebné odstrániť čo najskôr. Čím dlhšie budete čistenie odkladať, tým horšie sa bude škvrna dávať dole. Pravidlo číslo jedna pritom znie – zabudnite na teplú vodu.

Pri krvi treba reagovať naozaj rýchlo, je ozaj ťažkou súperkou proti čisteniu. Prvá pomoc, ktorú budete potrebovať je studená voda.

Ďalej vás zachráni zmes sódy a vody, ktorú by ste mali nechať pôsobiť niekoľko hodín. Ak aj sóda neodstráni krv na 100 %, určite fľak zosvetlí.

, Ako vyčistiť matrac a koberec od nelichotivých škvŕn

Autor fotky: Polina Tankilevitch na Pexels

Matrac od vína

Na víno je skvelým pomocníkom citrón alebo ocot, ktoré stačí rozprašovačom naniesť na škvrny. Prípadne do roztoku namočte čistú handru a tou dané miesto potierajte.

Ako na čistenie koberca od zákerných škvŕn

Starostlivosť o koberce je niekedy poriadny zaberák. Ak sa im však venujete pravidelne a aspoň raz do roka ich necháte vyčistiť od profesionálov, ste za vodou.

Koberec od krvi

Ak sa krv ešte nestihla vsiaknuť, použite papierové utierky na jej odsatie. Potom si pripravte roztok soli a vody a ním škvrnu vydrhnite.

Koberec od vosku

Vosk môžete opatrne zoškrabať nožom. Samotný vosk z vlákna odstránite handričkou navlhčenou v benzole. Alebo papierovou vreckovkou, ktorú dáte na škvrnu, jemne po nej niekoľkokrát potiahnete žehličkou zapnutou na nízky stupeň.

Koberec od vína

Na škvrnu od vína si pripravte roztok pracieho gélu, lyžicu octu a dve šálky teplej vody. Na miesto, kde sa víno rozlialo, roztok naneste čistou handrou.

, Ako vyčistiť matrac a koberec od nelichotivých škvŕn

Autor fotky: Josh Sorenson na Pexels

Odstráňte z kobercov aj zvieracie chlpy

Mať doma domácich miláčikov znamená väčšinou súboj s chlpmi, ktoré ostávajú na sedačkách, stoličkách a kobercoch. Najzákernejšie sú chlpy, ktoré sa zle odstraňujú bežným vysávačom, pretože sú hlboko vo vlákne koberca.

Takéto chlpy môžete pomôcť vytiahnuť pomocou pemzy, ktorou prechádzajte po koberci. Dostane chlpy z povrchu, následne ich bude jednoduchšie povysávať.

Uvoľniť chlpy z koberca vám pomôže aj aviváž, ktorú na koberec nastriekate a necháte chvíľu pôsobiť. Potom už nastáva len pravidelné manuálne čistenie. Okrem vysávače vám môžu pomôcť aj čistiace valčeky.